Letnie miesiące sprzyjają rozprężeniu w pracy, czas urlopów i wysokie temperatury na zewnątrz powodują, że pracownicy myślami są daleko od swoich zawodowych obowiązków. Luźniejsza atmosfera, zwłaszcza, gdy na horyzoncie brak szefa/szefowej czy kadry zarządzającej, generuje też wzmożony ruch pracowników w… Internecie.


Internet

Nie jest rzadkością, że pracownicy swój dzień roboczy zaczynają od przeglądu wydarzeń na swoich kontach w serwisach społecznościowych typu Facebook, Instagram czy Google+. Część z pracowników nie czuje się skrępowanymi również szukać… nowych ofert zatrudnienia w godzinach swojej pracy czy przeglądać profile innych firm. Zatem tzw. sezon ogórkowy, jakim zwykło się nazywać okres przypadający od końca czerwca do początku września, dla portali o tematyce praca i kariera staje się dość owocnym czasem. Co ciekawe, obserwuje się także inny trend online – w okresie letnim przybywa opinii o firmach i pracodawcach. Pracownicy chętniej dzielą się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami co do pracy w aktualnym przedsiębiorstwie lub poprzednich miejscach zatrudnienia. Chcąc zamieścić swoją opinię coraz częściej trafiają na serwis GoWork.pl, który jako jedyny w klasie portali z ofertami pracy posiada forum wymiany opinii o przedsiębiorstwach oraz pracodawcach z całej Polski.

Co więcej, serwis GoWork.pl plasuje się w czołówce najczęściej odwiedzanych serwisów z ofertami pracy. Z przeprowadzonego w kwietniu 2014 roku przez Gemius badania wynika, że korzysta z niego 0,8 milionów użytkowników sieci. Jego popularność wynika między innymi z wygody poruszania się pomiędzy ofertami pracy, ponieważ można do nich trafić nie tylko korzystając z wbudowanej na stronie wyszukiwarki, ale również poprzez kliknięcie w poszczególne kategorie takie jak np. „praca Radom„, „praca Poznań” czy „praca Wrocław”.

Wśród poszukujących ofert zatrudnienia przez Internet dominują osoby z przedziału wiekowego od 25 do 35 oraz 46 – 55 lat. Największą grupę stanowią mieszkańcy województwa dolnośląskiego i pomorskiego oraz absolwenci legitymujący się dyplomem szkół wyższych.

Według szacunków firmy Gemius, pracy szuka online 2 miliony Polaków, z czego 3/4 jest zainteresowanych opiniami na temat danej firmy czy pracodawcy. Płynie z tego taki wniosek, że pracownicy coraz bardziej świadomie poruszają się po rynku pracy, a szukanie i analizowanie ocen innych osób ze społeczności pracowniczej staje się coraz ważniejszym stadium procesu szukania nowego miejsca pracy.